MENÜ
Konya 18°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Siyaset
28 Nisan 2022 Perşembe 13:27

"Seçimlere kendi adımız ve logomuzla gireceğiz"

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, “Kamuoyunda sürekli tartışılan Deva Partisinin seçime tek başına mı girecek veya ittifakla girecek tartışması Genel Başkanımız Ali Babacan’ın açıklamasıyla sona erdi. Deva Partisi olarak seçime, kendi adımız ve logomuzla gireceğiz” diye konuştu

Bayram öncesi Genel Başkanları Ali Babacan’ın seçime Deva Partisi adı ve logosuyla gireceğini açılmasıyla çifte bayram yaşadıklarını kaydeden Seyit Karaca, “Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan siyasi hayatımıza damga vuracak bir karar açıklamıştır. 27 Nisan 2022 siyasi tarihimize önemli izlerin bırakıldığı bir gün olmuştur. Genel Başkanımız yaptığı haftalık değerlendirme toplantısında ilk yapılacak seçime dair herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getirmiş ve Partimiz Deva Partisi önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır. Ülkemiz için, demokrasi için hayırlı olsun. Muhalif görüşteki bazı vatandaşlarımızın da içinde olduğu herkesin ortak görüşü ise genel başkanımız Ali Babacan’ın ve beraberindeki kadronun liyakati, dürüstlüğü, adaleti ve geçmişte doğru işler yapmasıydı. Elbette büyük çoğunlukta vatandaşımız, mevcut iktidar bloğunun ülkemizi götürdüğü yanlış istikametin farkında oldukları için yaptığımız işin doğru olduğuna dair kanaatlerini belirtmekteydi. Aradan geçen iki yıllık zaman üzülerek belirtmeliyim ki bizi haklı çıkardı. Ülkemizi yönetenler aldıkları kararlarla sıkıntıları çözecekleri yerde, sıkıntıların daha da artmasına sebep olmuşlardır. Demek ki DEVA Partisi doğru bir şey yapmış ve ülkenin sorunlarına çözüm anlamında kadrolarını oluşturup yola çıkmıştır” dedi.

“Temel hedefimiz ülke için kafa yoran herkesle istişare etmek”

Seyit Karaca Deva kadrolarının temel hedefinin ülkenin derdi ve sorunları için kafa yoran herkesle istişare etmek olduğuna dikkat çekerek, “ Hep bu cümleyi söylüyoruz, siyasete yeni bir tarz ve üslup getireceğiz, bağırıp çağırmadan, ülkenin sorunlarına dair görüşü olan herkesle oturup konuşarak, istişare ederek yol almak temel hedefimizdir. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeyi getirdiği yanlış nokta nedeniyle, baştan beri savunduğumuz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş ile ilgili hazırlığımızı paylaştığımız ve aynı görüşte olduklarını beyan edip, hazırlığı olsun veya olmasın bir araya gelip konuşulacak 6 parti ile Ekim ayında başlattığımız çalışma, siyaset literatürüne ‘6’lı masa’ olarak geçmiştir. Keşke iktidar bloğu da katılsın da 8’li, 9’lu masalar kurulsun ve ülke meseleleri bir an önce çözülsün. Zaten, bu masanın bileşeni parti temsilcilerinin son derece titizlikle yaptığı çalışma meyvelerini vermiş ve 28 Şubat 2022 günü liderlerin imza altına aldığı bir metne dönüşmüştür. Süreç içerisinde de bu masanın sadece demokrasiye yeniden geçişle ilgili olduğu sürekli vurgulanmasına rağmen, özellikle iktidar bloğunun çalışmaları ile sanki yapılacak ilk parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her ikisi için de bir ittifak masası olduğu algısı oluşturulmaya çalışıldı. Hatta orada olmayan bir partinin de sistem içerisinde olduğuna dair niyet okumalar yapılarak o masanın itibarsızlaştırılması için ellerinden gelen yapıldı. Ancak milletimizin çoğunluğunun kanaati, farklı düşüncelere sahip olsa da ülke menfaatleri açısından siyasetçilerin aynı masada buluşabilmesi son derece kıymetliydi. Halen bu çalışmanın yol haritasına dair süreç sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. O zaman değişen nedir? Kuruluşunun üzerinden henüz 2 yıl geçmiş ve büyük bir iddia ile yola çıkmış bir parti olarak, vatandaşımızın tercihine saygının esas olduğu demokrasiye inanan ve adının ilk kelimesi olarak benimseyen bir partinin vatandaşın huzuruna kendi adı ve logosuyla çıkması konusunda bir irade beyanıdır. Teşkilat içi görüşmelerin sonucunda partimizin genel merkezi, teşkilatlarının sesine de kulak vererek, ilk parlamento seçimlerinde başka bir parti listelerinden seçime girmek yerine kendi kimliği ile vatandaşın huzuruna çıkmaya karar vermiştir. Vatandaş tercihi siyaseten saygı duyulacak son mercidir. Kararın açıklanmasından sonra vatandaşlarımızdan, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden ve teşkilat mensuplarımızdan aldığımız geri dönüşler, kararın ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır. Siyasi partilerimizin hepsi kendi mecralarında ülkemiz için doğru şeyler yaptıkları sürece saygıyı hak etmektedirler. Gelecek dönemde demokrasiye geçiş eylem planı benzeri birçok konuda ortak çalışma irademiz devam etmektedir. Bu karar ülkemize, partimize ve siyasi hayatımıza hayırlı olsun. Ramazan Bayramı ile birleşince teşkilatımız için çifte bayram yaşatan bu karar için Genel Başkanımız ve Genel Merkez teşkilatımıza teşekkür ediyorum.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf