MENÜ
Konya 12°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bakan Koca'dan açıklamalar
Sağlık
13 Mayıs 2022 Cuma 09:45

Bakan Koca'dan açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve sağlık çalışanlarını da kapsayan kanunla ilgili olarak bir dizi açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan Malpraktis davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan ilgili kanun maddesiyle ilgili olarak yasaya oy veren milletvekillerine teşekkür etti. Sağlıkçılara uygulanan şiddete karşı tutuklama cezasının geleceğini duyuran Bakan Koca'dan bir müjde daha geldi: Sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemleri ve özlük haklarında iyileştirmeler sağlayacak düzenlemeler çok yakında Meclis gündemine alınacak.

Hekimler, görevlerini yaparken, ihmal, hata ya da kusurları ile hastalarına verdikleri zararlar nedeni ile ceza hukuku hükümlerine göre şahsen sorumlu olma anlamına gelen 'malpraktis davaları' yüzünden mesleki çekinceleri ortadan kaldıran kanunla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu değerlendirmede bulundu:

"Meclis’ten geçti! Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan Malpraktis davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun maddesi Meclis’te kabul edildi. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun. Malpraktis davalarına karşı getirilen çözümle, sağlık çalışanı, mesleki bilgi ve becerisini, hastasının onayını alarak, fakat kendinden daha emin bir şekilde onun hizmetine sunacak. Sonuç, hem hastanın hem hekimin lehine!"

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf