MENÜ
Konya 18°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Evde bakım hizmeti alanlar yalnız bırakılmıyor
Yerel
16 Mayıs 2022 Pazartesi 14:02

Evde bakım hizmeti alanlar yalnız bırakılmıyor

Meram Belediyesi, Meram Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi iş birliğiyle anlamlı ve örnek bir projeye imza attı. Evde Bakım Hizmeti alan engelliler ile bu engellilerin bakımını üstlenen bakıcı veya aile bireylerine yönelik eğitimler verilerek evlerinde ziyaret ediliyor.

Meram Belediyesi, Meram Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi paydaşlığında anlamlı ve örnek bir çalışmaya imza atıldı. Evde bakım hizmeti alan engellilere ve bu engellilerin bakımını üstlenen bakıcı veya aile fertlerine psikososyal destek sağlamak ve eğitimler gerçekleştirmek, onları evinde ziyaret ederek mevcut durumlarına ilişkin bir motivasyon çalışması yapmak amacıyla başlatılan proje büyük beğeni topladı.

 

PROJE ÜÇ ANA BAŞLIK ALTINDA YÜRÜTÜLÜYOR

 

Evde bakım hizmeti alan engelliler, aileleri ve bakıcılarının psikososyal açıdan kendilerini yalnız hissetmemelerini ve verilecek eğitimler sayesinde daha iyi bilgi sahibi olmalarının hedeflendiği çalışmada faaliyetler üç ana başlık altında yürütülüyor. Bu faaliyetlerden ilki engellilerin sosyal haklarına yönelik bilgilendirmenin yapıldığı broşürlerin hazırlanıp eğitim sonrasında müracaatçılara dağıtılması. İkinci faaliyet engellilerin ailelerine eğitim verilmesi ve üçüncü faaliyet ise englellinin bakımını üstlenen aile bireylerine ve ailelere yalnız olmadıklarını hissettirmek ve motive etmek amacıyla ikametlerinde ziyaret edilmesi.

 

BAŞKAN KAVUŞ; “ENGELLİLER İÇİN ÖMRÜNDEN VEREN HER BAKICI İNSANLIĞIN ONURUNU KURTARAN BİRER KAHRAMANDIR”

 

Engelli bireyin yaşam kalitesinin artılması için engelliye yönelik faaliyetlerin yanında engellilerin bakımını üstlenen kişiye verilecek her türlü desteğin önemine vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, belediye olarak bu anlamlı projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Engelliye bakım yapan kişinin psikososyal yönden güçlü

olması, engellinin alacağı bakım hizmeti kalitesini de artıracağını ifade eden Başkan Kavuş, proje ile ilgili yaptığı açıklamada ayrıca şu görüşleri belirtti; “Evde bakım hizmetleri sürecinde sadece engellinin değil, engellinin bakımını sağlayan kişinin de durumuna ve ihtiyaçlarına da önem verilmesini amaçlayan bu anlamlı projeye yer almaktan ve desteklemekten büyük gurur duyuyoruz. İfa ettikleri zor ve kutsal bir görev karşısında bizde onları hatırlayıp onlar için bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanı insan yapan değerlerin her geçen gün biraz daha unutulduğu ve neredeyse karşılıksız hiçbir şeyin yapılmadığı bir dünyada, bakıma muhtaçlarımıza bir ‘of’ bile demeden, fedakarane bir görev üstelenen bakıcılar için ne yapsak azdır. Onlar, insanlığın onurunu kurtaran, acısıyla tatlısıyla hayat kadar gerçek ve hatta belki de sevgi, saygı ve eşsiz emekleriyle yaşanan kötülüklere rağmen dünyayı hala ayakta tutan eşsiz kahramanlardır. Bizler de Meram Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ekiplerinin aracılığıyla engellilerimizin bakımında kendilerine yardımcı olabilecek tüm imkanları seferber ediyoruz. Tüm bakıcılara ve onları düşünüp projede yer alan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf