MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Konya’da kaçak tütün satan yerler artıyor
Asayiş
28 Nisan 2022 Perşembe 11:44

Konya’da kaçak tütün satan yerler artıyor

Ülkemizde son yıllarda büyüyen yasa dışı tütün ve tütün ürünleri ticaretinde artış devam ediyor. Konya’da da arttığı gözlenen yasa dışı tütün ürünlerini satan nokta sayısı son bir kaç yılda neredeyse ikiye katlandı

Henüz geçtiğimiz Mart ayında, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin başlattığı çalışma ile kaçak tütün satışı yapıldığı tespit edilen 30 adrese yapılan operasyonda 530 bin 200 makaron, 22 bin 410 paket doldurulmuş sigara, 2 bin TAPDK bandrolü, 183 bin 500 sigara paketi ambalajı, 510 kilogram kıyılmış tütün, 43 kilogram nargile tütünü ele geçirilirken, 38 şüpheli gözaltına alındı.

Hangi şartlarda üretildiği belli olmayan ve denetimi yapılmayan bu ürünler halkın sağlığı için ciddi bir risk oluşturmakla kalmayıp, devlet gelirlerini de olumsuz etkiliyor. Ülke genelinde artışa geçen yasa dışı tütün ve tütün ürünlerinin sebep olduğu vergi geliri kaybının yıllık 30 milyar TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor.

Bu durumdan cebi zarar gören sadece kamu da değil, dürüst esnaf da durumdan şikayetçi. Ekonomik olarak ayakta durmaya çalışan dürüst esnaf, gelirlerini tehdit eden bu kaçakçılığın ivedilikle önüne geçilmesini talep ediyor.

Pek çok satış noktasında, tezgahlarda ve kahvehanelerde dahi satılan bu ürünlerin yasak olmasına rağmen son zamanlarda internetten de açıkça satışının yapılıyor oluşu ise durumun ciddiyetini gösteriyor.

Yasal boyutta, yasa dışı tütün ve tütün mamulleri ticareti suçlarına, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Ancak devletin devam eden mücadelesine rağmen bu ürünlere erişimin kolaylaşması duruma ilişkin endişeleri arttırıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf