MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Seyit Karaca: 'Bahri Dağdaş'tan elinizi çekin'
Siyaset
7 Mayıs 2022 Cumartesi 13:21

Seyit Karaca: 'Bahri Dağdaş'tan elinizi çekin'

DEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisine ilişkin yürütülen süreçle ilgili bir açıklama yaparak, iktidara Bahri Dağdaş’tan elinizi çekin uyarısında bulundu.

"Pandemi sürecinde kıymeti tam olarak anlaşılan tarım ve hayvancılığa ilişkin önemli araştırmalara ve çıktılara sahip Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün TOKİ rantına kurban edilmesin" diyen Karaca sözlerine şöyle devam etti: “Yapılacak işi masum gösterebilmek için hafifletici sebep olarak ‘elde edilecek gelir Konya’nın tarımsal sulama projelerinde kullanılacak’ diye bir gerekçelendirme yapıyorlar. Bu aslında kaynak yokluğunun itirafıdır. Genel bütçeden yatırıma kaynak ayıramayınca yerel kaynakları satarak para bulma yolunu seçtiler maalesef. Üstüne bir de algıyı pekiştirmek için DSİ’ye ‘ovaya getireceğimiz suyu bulduk, düdenlerden Akdeniz’e boşa akan suyu Konya Ovasına kazandıracağız’ açıklaması yaptırıyorlar. Klasik deyimle zamanlama manidar. O düdenlerin varlığı yıllardır konuşulur. Yeni bir keşif ve icat gibi sunmak sadece bazı şeylere kılıf olur. 

Tarımla ilgili STK’lar sürece karşıdır

Tarımla ilgili önemli STK’ların da bu sürece karşı olduğunu da belirten Karaca: “Ziraat Mühendisleri bağırıyor ‘yapmayın! Yanlış yaparsınız!’ diye dinleyen yok maalesef. Yüzlerce tohum ıslahı ve üretimi yapan, hayvancılıkta özel ırklar yetiştiren kurum yerinde korunmalıdır. Bu tarz önemli projeler algı operasyonuna kurban edilmemelidir. Yeni bir su kaynağına harcama yapmadan önce Mavi Tünel’e yapılan harcamanın verimliliğini gözden geçirin. Bitmeyen barajlar ve tüneller ile bittiği halde kullanılmayan kanallar asıl gündeminiz olsun. İlimizin Bakanı ciddi bütçeli bir yatırımcı bakanlık görevindeyken şehre dair makyaj niteliğindeki küçük projeler yerine toplu ulaşım, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşıma dair sıkıntıları bir an önce çözün. Metrodan hala haber yok. Geçtiğimiz yıl iktidar milletvekilleri her ay yaptıkları basın toplantısında bu ay kazmayı vuracağız diyorlardı. Kazma temini zor olmasa gerek anlaşılan kaynak yok. Çevre yolu 22 km’de kaldı. Diğer taraflar kaplumbağa hızıyla sürüyor. Lojistik merkez hala işlevsel anlamda çok zayıftır. Banliyö hattı sadece seçim dönemlerinde hatırlanıyor. Yanlıştan dönün, doğrulara odaklanın” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf