MENÜ
Konya
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AH KUDÜS SENİ İLK TANIDIĞIMDA
Fatma Özen Erinç
YAZARLAR
18 Mayıs 2021 Salı

AH KUDÜS SENİ İLK TANIDIĞIMDA

"Kızım biraz uzanıcam Türk sineması başlayınca uyandırırsın beni." Zavallı anam. Esnaftı babam, sütçülük, yoğurtçuluktu işimiz. İmalathanemizde, zaman zaman günde bir tonu bulan yoğurt yapardık, süt satardık. İşimiz kaba güce bağlı ağırdı, birde üstüne dört çocuğun bakımı yetmezmiş gibi yemek bulaşık çamaşır ev işleri, gelen giden misafirlerimiz eksik olmazdı. O günün koşullarında teknoloji yetersizdi her işi emek gücüyle yapardık.

O zamanlar tek eğlencemiz, siyah beyaz televizyon seyretmekti. O dönemlerde Türk flimi haftada bir, akşam olurdu. Cefakâr anacığım bu yüzden yorgunluğuna dayanamayıp, birazcık dinlenmek için uyumaya giderken öyle söylemişti. Ah anneciğim nasılda yorulmuş, kendinden geçmiş melek gibi uyuyor, nasıl uyandırayım seni alt tarafı bir flim için. 

Cebrail bile Peygamberimizi Allah'ın huzuruna çağırmak için odasına girdiğinde Onu uyuyor görünce, üstelik Peygamberimiz  Allah'ı görmek için yanıp kavruluyorken uyandırmaya kıyamamış, ben seni uyandırmaya nasıl kıyarım, onca işinin gücünün arasında evlatlarını  Hak yoluna yollayan, yüreğimin sızısı garip anam.

 

Ah Kudüs! Bir Kâbe'yi birde Seni ilk tanıdığımda;

Saadet-i Ebediyye denilen, siyah kaplı kalınca bir kitap sayfasının satırlarındaydın. En  saf en masum zamanlarımda herhal onüç yaşlarımda okumuştum anlayabildiğim kadarıyla.

Şimdiki yaşıma bakılırsa kırkbir sene öncesi, babamın köyünden istanbul'a geçim mücadelesi için geldiği yıllarda, Aksaray semtinde bulunan Murad Paşa camisinin avlusunda bir sahaftan Kur'anı Kerim ile birlikte aldığı  bir kitap.

İçinde arapca, osmanlıca çoğunu anlayamadığım, yaşıma göre ağır kelimeler ve konular... 

Merakla karıştırırken bir sayfası bâm telime deydi o küçücük yüreğime işledi. 

Ah Kudüs! Ay yüzlü gül kokulu Resul'ümü misafir etmiştin Arş'ı semâlarında, o günden beri merakla tutkunum gelmeyi arzuluyorum Sana, 

destek olmak istiyorum dindaşlarıma.

 

Hala unutamadığım safi, duru duygularımla göz yaşlarımı akıttığım o anı ve anacığımı hatırladığım, 

kitap sayfalarında, Allah rahmetiyle muamele eylesin, hacı anne dediğimiz hocamızın ezberlettiği mevlit-i şerif Miraç bahrinin sözlerini daha iyi kavramıştım.

O günkü çocuk kalbimle, sevgili peygamberimizin evlatlığı Zeyd ile  Taif'e Allah'ı anlatmak için gittiğini, Peygamberimizi nasıl taşladığını kan revan içinde bıraktığını, Zeyd'in önüne geçerek canını atılan taşlara siper ettiğini, ya Resulullah Sana çok eziyet ettiler beddua et onlara dediğini, merhamet timsali peygamberimizin "ben beddua etmek için değil Alemlere rahmet olarak gönderildim. Ya Rabbi onlardan Sana inanan nesiller nasip eyle" dediğini, ellerini açarak canına kast edenlere bile dualar ettiğini,  yolculuk boyunca başlarından geçenleri, sonra akrabası Ümmühan'nın evine geldiğini yorgunluktan üzüntüyle hüzünle oracıkta uyuyuverdiğini, ve Miraç hadisesini okumuş  çocuksu hayalime resmetmiştim.

Rabbim hüzünlü kalplerdeymiş ya  Rabbim çekilen çilelerin mükafatını verirmiş ya hiç mahsun bırakırmı Kendisi için çileler çeken, malını mülkünü feda eden, canını veren 

Habib-i Resulunu. Kendisini seven, sevdiği mümin kulunu. Kâh Arş'tan indirir Cebrail'ini,  kâh Arz'tan gönderir sebeb-i ellerini. 

Rabbim, ol Habib-i Sultana, sevgili seçilmiş kuluna mükafatların en yücesi Miraç'ı verdi.

Kudüs semalarından Mescid-i Aksa'dan Cebrail ile göğe yükseltti. Sitretül Münteha'da Nur Cemâl'iyle müşerref eyledi.

 

Kudüs Peygamberler diyarı, Kutsal dinlerin toprağı.

Ey Kudüs! Toplasan, aralarında barış sağlasan, bağrında yaşayan, gökkubbeni soluyan, aynı Vahy'in elçisi, kardeş olan, peygamber çocuklarını.  

 

Ey Kudüs! Cahilliyye devrinin son günleri, o günün çocuklarına, Peygamberimize  attırılan taşları, bu günün, kendileri küçük lakin yürekleri büyük, Kudüs'ün mücahit çocukları topluyorlar, boylarından büyük silahlı siyonist zalimlere atıyorlar. 

 

Ey Kudüs! 

İslâm alemini Kelime-i Tevhit Sancağında topyekûn ordu eylesen. 

Komutanı Muhammed olan orduya gazasını mübârek, fethini zafere erdirsen. Amin. 

 

Fatma Erinç

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 H.Sivari
 21 Mayıs 2021 Cuma 22:07
Kudüs yüreklerin yangın yeri.. ne güzel ifade etmişsiniz, Yüce yaradanla, rahmet peygamberi ve Kuran’ı Kerim ile gönül bağı kuranların anlayabileceği ifadelerle keder ve hüzne boğdunuz bizleri.. Rabbimizin sonsuz merhameti ile o güzel belde hakettiği özgürlüğe kavuşacaktır inşallah..
 H.Sivari
 21 Mayıs 2021 Cuma 22:07
Kudüs yüreklerin yangın yeri.. ne güzel ifade etmişsiniz, Yüce yaradanla, rahmet peygamberi ve Kuran’ı Kerim ile gönül bağı kuranların anlayabileceği ifadelerle keder ve hüzne boğdunuz bizleri.. Rabbimizin sonsuz merhameti ile o güzel belde hakettiği özgürlüğe kavuşacaktır inşallah..
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf