MENÜ
Konya 19°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
BORA, MERVE NUR, AYŞE, MURAT...
Ebru Mut
YAZARLAR
20 Haziran 2020 Cumartesi

BORA, MERVE NUR, AYŞE, MURAT...

Ben olsam çocukları ve gençleri pandemi süreci tedbirlerine uymaya teşvik amacıyla Aleyna Tilki'ye maskeli mesafeli ve hijyen vurgulu kamu spotu veya reklam filmi çektiririm... Dondurma reklamı çekeceğine, ülkeye faydalı bir iş yapmış olur. (Seydişehirli diyen var, aslı var mı bilmiyorum. )
Onların sevdiği bir çok ünlü isim var, böyle toplumsal bir durumda algıyı yükseltmek için bu şekilde projeler yapılabilir. Sanatçılara illa bir şey yaptıracaksak, daha önce bazı projelerde yer aldıkları gibi bu süreçte de böyle şeyler yapılabilir.
Aslan parçaları "es yiğidin bağrına deli rüzgar" der gibi geziyor çünkü. Kızlarda biraz daha özen ve hassasiyet var gibi, ama delikanlılar, gençler pek işin ciddiyetinde değil. Caddelerde ve toplu taşıma araçlarında maskeyle görüyorsunuz ama mahallede hiç de öyle değiller. Arkadaş ortamlarında mesafe ve maske diye bir şey yok. 
Neden ki?
Sanırım daha önce de yazdım, bu süreçte "Bizim bildiğimiz insan", "Biz birbirimizi biliriz" "Onda bişey yoktur" düşünceleri çok da doğru ve garanti olmayabiliyor.
Meret virüs şımarık , rastladığı herkese bulaşıyor. Bu yüzden tokalaşmayıp, sarılmayıp, kucaklaşmayıp, omuz atıyoruz birbirimize. Çok sevdiğiniz hele ki uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızı gördüğünüzde,
Kollar istemsizce bir hareket edip açılmaya yelteniyor, sonra Koronavirüsü hatırlayıp vazgeçiyoruz. O arada bir kaç saniye geçiyor. Çünkü temas etmemek en iyisi. 
Fakat gençler dikkat etmiyor bunlara. El ense güreş, el şakaları, dip dibe video izleme partisi... Benim gördüklerim hep böyle, üstelik uyarmaya da gelmiyor. Cevap hemen hazır.
Aynı gençler sınav endişesi de taşıyor. Sınavda virüsün bulaşma riski yüksek diye, erteletmek için özellikle sosyal medyada çok uğraşıldı, hep gündemde tutuldu ama ne LGS, ne de YKS ertelenmedi. Twitter'da TT olmuş konuların yorumlarını okudum:
"Otobüse binicez ve kesin ölücez"
"Kalabalığa giricez buna nasıl vicdanınız el veriyor" (Sayın Bakan'a soruyorlar)
"Sınavda virüs kaparsam kazandığım okula nasıl giderim bunu kimse düşünmüyor"
"Sizin beyniniz yok mu, bu sınavı nasıl iptal etmezsiniz"
Diye gidiyor yorumlar.
Belli ki kafalarda ders değil, virüs bulaşma endişesi var. Biraz da evde konuşulup endişe havası hakimse, bu sınavdan kimse hayır beklemesin derim. 
Bu sınavdan verim beklemeyin. Toplu taşıma aracına binince veya sıraya girince hastalık kapacağını düşünen genç, sokakta maskesiz ve mesafesizdi 1 hafta öncesine kadar...Bu bir tezat değil mi?
Sınav için mümkün olan önlemler alındı. Fakat dışarıda oluşan kalabalık, on tane Bakan gelse söz dinlemez. Sınavları yapmak şart mıydı? 
Biliyorsunuz ülkemizde çocukların gençlerin kaderi bir kaç saatlik sınavlara bağlı. Yapılması gerekiyor, ama Cumartesi ama 2 ay sonra. Ertelense, tarih belirlemek zor, bu salgının ne zaman ne olacağı belirsiz. Zaten bu vaka artışı  normalde tahminlerde yoktu, biraz artış bekleniyordu ama geldiğimiz noktada beklenenden çok daha fazla Koronavirüs vaka artışı oldu. 
Formül bulunabilirdi. On-line sınav şeklinde bir formül, altyapısı hazırlanarak, gününde ve saatinde her ilde eş zamanlı yapılabilirdi. Ama bu elbette yazıldığı kadar kolay değil, bunun da kuralı kaidesi mevcut olurdu. 3-4 kişilik beyin takımı ve kısa bir sürelik beyin fırtınasıyla, teknolojiyle iç içe yaşadığımız bu zamanda, evet yapılabilirdi. 
Mevcut şartlarda yapılacak şey, oyunu kuralına göre oynamak. Gençler, kafanızı virüse değil geleceğiniz için ders konularınıza takın. Neticede bu günler geçecek, ama sizin geleceğiniz ömür boyu size eşlik edecek. TEDBİRİNİZİ ALDIĞINIZ SÜRECE NE OTOBÜSTE ÖLÜRSÜNÜZ, NE SINAVDA VİRÜS KAPARSINIZ, NE DE SIRA BEKLERKEN HASTA OLURSUNUZ. 
Her gün işimize gelip gidiyoruz, iş gereği farklı yerlerde oluyoruz, kalabalığa giriyoruz, ama her yerde maske, mesafe ve hijyene bir de temassız yaşamaya özen gösteriyoruz. 
Haydi bakalım Bora, Merve Nur, Ayşe, Murat ve ismini bilmediğim bütün öğrenci kardeşlerim aslanlar gibi devam.
Bütün LGS, YKS sınavlarına girmiş veya girecek olan öğrenci kardeşlerime  gönülden başarılar.
Uzaktan öpüyorum.
 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf