MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DEVELERİ DE VURURLAR ATLARI DA !
Ayşe Konakcı
YAZARLAR
23 Ocak 2020 Perşembe

DEVELERİ DE VURURLAR ATLARI DA !

Aylardır Avustralya yanıyor.

Yok olan milyonlarca hayvan, kül olan milyonlarca hektar yeşil alan, evler, çiftlikler ve ölen insanlar.

"Varsın yansın, bana ne !" diyemezsiniz efendim. Çünkü aynı dünyada yaşıyoruz ve bedelini hepimiz gün gelip ödeyeceğiz.

Dumanlar Güney Amerika’ya ulaştı bile.

Daha fazla bilgi toplamak için Avustralya ‘yaşayan Türklerin oluşturduğu İnternet gruplarına bakıyorum. Bir yardım kampanyası etkinliği dışında bireysel olarak ne yaşıyorlar, ne durumdalar hiç bir ayrıntı yok.

Grubun birine dayanamayıp şu sözleri yazıyorum:

"Bu nasıl bir Avustralya da yaşayanlar grubu? Yangın cehennemini yaşıyorsunuz ve buna dair doğru dürüst bir paylaşım yok. Bizler binlerce km uzakta bunun üzüntüsünü duyuyor, dua ediyor ve insanlara duyurmaya çalışırken… Gerçekten çok tuhaf bir durum."

Ne mi oldu ?

Bol bol altına hakaret ve ateş püsküren yorumlar döşendi.

“Anca oradan ağrı Türkiye’yi karıştırmak peşindeler. Vatanseverlikten bahsediyor, acaba kaç defa Mehmetçiğe para yatırmışlardır?" diye yazan kızcağızın bu arada ne öküzlüğü ne de hayvanlığı kalıyor.

Velhasıl Türkiye’de bir şey olsa kıyameti koparan insanımız yeni vatanlarında ne hikmetse 3 maymunu oynar.

Su için binlerce hayvanın öldürüldüğü ve daha binlercesinin öldürüleceği ülkede son yağan yağmurlar aylardır süren yangınların bıraktığı külleri, akarsu ve nehirlere sürükleyerek milyonlarca balığın ölümüne sebep oldu.

Yağan yağmurlar yangınları söndürmeye yetmedi. Yetmediği gibi bazı bölgelerde su baskınlarına ve golf topu büyüklüğünde dolu ile "ALIN SİZE SU !" deyip düştüğü yerde ne cam bıraktı ne de araba.

Ha bu arada golf deyince akla gelenler: Golf zenginlerin lüksü, pahalı bir spor.

Avustralya’da 1800 çalışır durumda Golf sahası mevcut. Bir Golf sahası günde 1200 ton suyu yutuyor. Bir deve ise bir günde yaklaşık 90 litre su içiyor ve gerektiğinde susuzlukta bununla 2 ay idare edebiliyor.

1800 Golf sahası yılda 800 milyon ton su harcarken, öldürecekleri 10 bin deve ise 330 bin ton su içiyor. Bu zamana kadar 5000 deveyi katleden Avustralya da bir Golf sahasının dahi kapatıldığına dair bir haber duyulmadı.

Ülkede çok güçlü bir KÖMÜR LOBİSİ var.

Yangınların sebebini küresel ısınmaya bağlayan ve dünyayı suçlayan ülke buna en çok katkıda bulunan, en çok karbon salımı yapan ülkelerden Çin ve Hindistan'a yılda 47 milyar dolarlık kömür ihraç ediyor.

Bu lobinin bir çok bölgede devlet desteği ile yapılan özel baraj ve su göletleri mevcut. Eko sistemde akarsu-ırmak ve dereleri besleyecek doğal su kaynakları bu madencilik sektöründe kullanılmak üzere bu yapay göllere yönlendiriliyor.

İddialara göre mevcut başbakan onların desteğiyle iktidara gelmiş. New South Wales Eyaleti'nde yapılması planlanan tren hatlarının geçeceği yerlerin yanan bölgelerle örtüştüğü, yangınların en çok zarar verdiği bu eyalette bilerek geç müdahale edildiği, bazı alanların ve çiftliklerin yanmasına göz yumulduğu iddia ediliyor.

Bir diğer iddia ise yerel halk Aborjinlerin yaşadığı bölgelerde yer altı zenginliklerine ulaşmak için iktidarın bilerek yangınlara zamanında yeterli müdahale yapmadığı.

Yangın gerçeği ile her yıl karşı karşıya olan bir ülkede muazzam bir itfaiye ve gönüllü sistemi kurulması gerekirken; tam tersi mevcut İtfaiye teşkilatının son yıllarda ödeneğinden kısıtlamaya gidilmiş…

 Bu arada milyonlarca insan açlık çekiyor dünyanın başka yerlerinde…

"Develeri katledip telef etmeyin, izin verin biz onları uygun şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım." diyen, teklifte bulunan İHH gibi yardım kuruluşları çıkıyor.

Ama her Kurban bayramında Müslümanlara katliam yapıyorsunuz diye çemkiren BATI MEDENİYETİNİN en gözde parçası Avustralya’dan ise bir ses çıkmıyor.

Dünyanın en zengin kadını İngiltere Kraliçesi Elizabeth ise bir Genel Vali ile kendine bağlı eski sömürgesi Avustralya ya sadece gönderdiği taziye mesajı ile iktifa ediyor.

 Mesajda derin üzüntüsünü dile getiren Kraliçe, halka yardım etmek için hayatlarını tehlikeye atan ilk yardım çalışanlarına da teşekkürlerini sunuyor.

Sadece bu kadar !

Dünyayı acımasızca sömüren CİMRİLERİN hikayesini bilmek isteyenler:

İrlanda açlık-Kraliçe Victorya-Sultan Abdülmecit ya da Drogeda-Osmanlı gemileri diye İnternete yazıp araştırabilirler. Yerli halkı Aborjinlere geçmişte hayat hakkı vermeyen İngilizlerin günümüzdeki torunları elbette develeri de vurur atları da.

Neymiş efendim, develer Avustralya'nın yereline ait bir hayvan değilmiş.

Peki öyle ise “EY BEYAZ ADAM”

Sen de yerel değilsin seni de vursunlar mı?

Diş Hekimi Ayşe Konakcı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf