MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GECE İŞKENCESİ
Ebru Mut
YAZARLAR
10 Ağustos 2020 Pazartesi

GECE İŞKENCESİ

Zamanlı zamansız kullanılan havai fişekler iyice canımızı sıkmaya başladı artık.

Gece saat 12.00’de, hatta 1.30’da

Hatta geçen sene sabaha karşı 4.00 civarında mahallede havai fişek sesleri duydum.

Düğünde dernekte anlarım, havai fişek, maytap kullanılıyor.

Gecenin bir vaktinde siz manyak mısınız arkadaşım?

Tam nereden atıldığı da belli değil, binanın arkasında, kimin attığını da göremiyorsunuz. Hani satışı kullanılması yasaktı bunların?

Nasıl bir devre nasıl bir çağa düştük, ben bilemedim.

Ne insana saygı var, ne samimiyet var, ne “ayıp-günah” var.

Sadece havai fişek değil mesele…

Bunun bir de ‘gürültülü kısmı’ var, mahallede, apartmanda, sitede mutlaka yaşamışsınızdır. Hayatta en sevmediğim ve bahanesini kabul etmeyeceğim konulardan biri özellikle gece yapılan gürültüdür.

Kameriyede (kamelya), bahçede, balkonda toplanıp, hangır şangır hopuduk güpüdük

Bu nedir ya? Saati işaret ediyorum, gece yarısı olmuş, sen de gel diyorlar!

Zaten korona var, toplanmışsınız kuralsız tedbirsiz, ben gelir miyim oraya? Kimsede maske yok, mesafe yok, çay bardaklarını kim elledi kim getirip götürdü belli değil, hiç birinin umurunda değil, höpür höpür  bi güzel içiliyor çaylar çorbalar…

İkinci el araca bakmış abinin biri, 180’den bir kuruş inmemiş satıcı. Vay bilmem ne yaptığımın satıcısına çıktı adamın adı, ama bunlar yüksek sesle konuşuluyor ben 5. Kattan mevzuyu dinliyorum.

Şeytana uymayı tercih etmem ama ne kadar terliğim ayakkabım varsa fırlatasım geldi aşağı.

Atmadım, nasılsa mevzu biter dedim.

Gece saat 2 civarı dağıldılar. Gürültüden rahatsız olan mı var, hasta olan mı var, küçük çocuğu olan mı var

Düşünen yok. Bizim mahalle son 2 senedir zıvanadan çıktı zaten.

Hemen her gece saat 01.00 civarı veya 1.30, müzik sistemini son sese dayamış bir otomobil geçer. Subwoofer takılmış belli, camlar açık, sunroof açık, sanırsınız orkestra geçiyor. Aracı yavaş sürüyor, teee mahallenin başından bu tarafa gelene kadar bu müziği dinliyoruz ailecek.

Olmaz arkadaşlar, böyle olmaz.

Saygı duymanız gerekiyor insanlara, sen seviyorsun diye ben sevmek zorunda değilim. Akşama kadar iş başında beynimiz zaten yanıyor, insan eve geldiğinde biraz sakinlik huzur istiyor. Delikanlıların meselesi zaten bitmiyor, gece yarılarına kadar sokağın köşelerinde, kola-çekirdek. Söven mi ararsınız, son ses Tiktok izleyen mi…

Ne yapabilirsiniz ki bütün bunlara? Şikayet etseniz, zıt giderler huzur vermezler. Gürültü şikayetleri üzerine birkaç kez polis geldi zaten mahalleye, ertesi gün yine aynı. Bir tek ben değilim rahatsız olan, çoğunluk aynı durumdan mustarip.

Ben konuyu sadece kendi oturduğum bölgeyi örnek alarak verdim, bizzat gördüklerim bunlar, duyum veya iddia üzerine mış’lı miş’li yazı yazmam, bilirsiniz.

Saygı diye bir şey vardır, bilmeyene anlatmak isterim. İnsanın kendine saygı duymasından başlar, sonra da ailesine, çevresine saygı duyması diye devam eder. Büyümekte yetişmekte olan çocuklarınıza saygı ve sevgiyi aşılamazsanız, bunu sonradan kazanmaları çok çok zordur. Ama bunu aşılamak için sizin de içinizde bir yerde sevgi ve saygı barındırmanız gerekir, kendinizde olmayan bir şeyi çocuğunuza öğretemezsiniz.

16-17 yaşlarında iki erkek çocuk, ellerinde sopayla söve söve yürüyorlar, sövdükleri çocuk da arkadan onlara küfür ederek geliyor. Mahalleyi ayağa kaldırdılar geçen gece. İnanın bu yaşıma kadar bunca küfrü ben duymadım, ana - bacı kalmadı. Ben bu gençlerden ne bekleyebilirim ki? Bana söyler misiniz?

Son zamanlarda sıkça rahatsızlık duyduğumuz hava fişek ve benzeri maddelerin kullanımının temelinde bile insana ve çevreye saygı yatıyor. Düğünüm olursa söz, havai fişek maytap yok. Kullanmasınlar.

Sevgi ve saygılarımla…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf