MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
HAK
Fatma Özen Erinç
YAZARLAR
14 Şubat 2021 Pazar

HAK

Hak, ne çok değerli, ne çok kapsamlı bir kelime.

Hak, bir çok kelime manası ile, mutlak var, gerçek olan, adalet demek ise evvela, şek şühhesiz var, gerçek olan adalet Sahibi Allah'ın (HAKK) ismidir. Bu sebeble ki böylesine kıymetli ve değerlidir.

Hani zaman zaman basite indirgediğimiz dilimizde öylesine söylediğimiz hak kelimesi.

Uzay boşluğunda dönen dünya misali, okyanusda yol alan dünya gemimiz, deh-ri zamanın kutlu ayları üç aylara denk geldi yine. Eshâb-ı Kirâm, özellikle bu zaman diliminde sanki dünya gemisi, sır-lı cevherlerle donanmış bir adaya uğramışcasına, ruh dünyalarını ibadet cevheriyle daha bir zenginleştirir, bu kutlu aylardan olabildiğince istifade ederlermiş. Bu kutlu zaman dilimini savaş için haram, ömür sermayeleri için bayram sayar birbirlerinden helallik alırlarmış. O Asr-ı Saadetin, Eshâb-ı Kirâmı ki insanlığın rehberi Hz. Kur-andan, insanlığın önderi Hz. Muhammed'den birebir almışlar, öğrenmişler tedrisi mektebini. Kısaca yaşam reçetesini. Efendimizin "Eshâbım gökyüzünde yıldızlar gibidir" sözlerine muhatap onlar, ilk müslümanlar, islâmı ilk yaşayanlar onlar kadar hakka hukuka riayet eden varmıdır ki.

O muhterem şahsiyetleri örnek alarak bizlerde helalleşmeye çalışıyoruz.

O yıldızlara bakarken şu aciz şaşkın yürek yine daldı düşüncelere... Yıldızlardan geçerek sır-lar ötesine tefekkürle...

Hak Sahibi var iken hakkımı helal etmek veya etmemek ne haddime. Kul nefsi işte! İnsanlar çoğunlukla hakkını helal et demezde, hakkımı helal ediyorum der.

Çünki nefis hep kendini haklı zanneder.

Gönül sayfamın gönül dostları!

Haklarınızı helal ediniz. Varsa bir zerre danesi kadar benden yanada helali hoştur bilesiniz.

Gün gelir, canımız yanar, kalbimiz kırılır, hakkımız yenir. Belki madalyonun arka yüzünü göremeyiz, öyle zannederiz. Öyle veya böyle, nefsimizin değil, vicdanımızın sesini dinleyerek haklı olduğumuza inanıyorsak, elbetteki hakkımızı arayacağız ve meşru yollara baş vuracağız hakkımızı almak için, zaten haklı olduğumuza inanıyorsak hak Sahibininde bizimle olduğuna, ama dünyada ama ukbada hakkımızı alacağımıza inanırız. Gücümüzün yetmediği yerde, gerisini hakkımızda en hayırlısını bilene havale ederiz tevekkülle.

Hak, zaman zaman malesef basite aldığımız bir kavram, hep gasp edilen haklarımızı bilir düşünürüzde, kimbilir bilerek veya bilmeyerek ne haklar yeriz, kimbilir tanıdığımız tanımadığımız kimlerin hakkına gireriz.

Şaşar beşer insan işte! EL HAK birbirimizin hakkını yemekten, hakkımıza gasp edilmekten muhafaza eylesin. Amin.

Yarattığı karıncanın hakkını zayi etmeyen Allah en mükemmel şekilde yarattığı, emrine yeryüzünü donattığı kulunun hakkını zayi edermi?

Haşa! Hak Sabibi bilmezmiydi haklının, hakkını dünyada vermeyi. Amenna ve Saddakna elbetteki bilirdi.

Lakin, Allah yarattığı insanı birbirinin hakkından sorumlu tutuyor. Zekat farzı ile yeryüzünde sosyal dayanışma içinde yaşamasını istiyor. İnsanlığın rehberi Kur-an'da israrla infak ayetleri geçiyor.

Hz. Muhammed;

"Komşusu aç iken uyuyan, bizden değildir. Haksızlık karşında susan dilsiz şeytandır" diyor.

Birlikte yaşadığımız insanlara, son yolculuğumuza uğurlanırken, musalla taşındayken sorarlar ya, mevtayı nasıl bilirdiniz? Haklarınızı helal ediyormusunuz diye. Allah mahşerde huzuruna, kullarının kul hakkıyla gelmesini istemiyor. İnsan insanı ne kadar bilebilir ki? Her an her saniye yanında değilki. İnsan kendini dahi bilmişmi? Çözmüşmü? İnsan dediğin bir bilmece ve en büyük mucize. İnsanı, insandan en iyi bilen, her an görüp, işitip, gözeten şah damarından yakın olan yaratıcısıdır elbette.

Hak demek, gerçek mutlak ise asıl gerçeği, kendisi yalan olan şu deh-ri fanide ne kadar bilebiliriz ki.

Haklı haksız, doğru yanlış, gerçek, yalan bildiğimiz, gördüğümüz, işittiğimiz keşmekeş her ne var ise, Ahir-i ukbada, sonsuz yurdumuzda, sır perdesi aralanınca tüm

yalın çıplaklığıyla, ayan beyan çıkacak ortaya.

Belki yanı başımızda anne baba, konu komşu, akrabayı talukatının, belki Hakk yolununu öğretemediğin evladının,

belki dünyanın öteki ucunda, kimlerin hakkı var yediğimiz bir lokmada, israf ettiğimiz bir damla suda, belki öksüz bir yetimin, belki garip bir çaresizin, belki ağlayan bir çocuğun, belki feryad eden bir annenin, belki inleyen şifa bekleyen bir hastanın, belki işinden ettiğin bir babanın, belki eziyet ettiğin dilsiz bir hayvanın, kopardığın bitkinin, yaşken kestiğin ağacının, belki geleceğini çaldığın bir öğrencinin, belki savaşlar bombalar altında can korkusuyla yaşayan insanların, taciz ve tecavüze uğrayan kadınların,

evsiz barksız yaşayan din kardeşlerinin, belki taa gelecek neslin, kimbilir kimlerin hakkı var üzerimizde. Haklının yanındamıyız, zalimin karşındamıyız sorulacak mahşerde, birbirinden mesul insanlığa.

Hak Sabibi var iken, hakkımı helal etmek veya etmemek ne haddime.

Gönül sayfamın gönül dostları!

Haklarınızı helal ediniz.

Benden yana bir zerre danesi kadar hakkım var ise helali hoştur biliniz.

 

Fatma Erinç

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Safiye Akıner
 18 Şubat 2021 Perşembe 08:05
Sevgili gönüp dostum yazınızın her satırını , hesaba çekilmeden önce hesaba çektiğinız nefsinizle hesaplaşmanızı kendimi h3saba çekerek okudum ıçim haşyetle ürperip dua ve çekincelerinize kendi hesabıma Amin diyerek, Yüce Rabbime kul olmanın büyük sorumluluğunun anlamını bir kete daha ta iliklerime kadar hissederek. Hissetsem de kelimelere dökemediğim, sizin dillendirdiğiniz onca duygudan beslendim tevbeyle rahatladım. Allah binlerce razı olsun. Rabbim size dosdoğru yolu üzerinde cennetin en güzel köşelerini hakedecek hayırlarla dolu uzun ömürler versin inşallah ?????
 Emrullah Akbulat
 15 Şubat 2021 Pazartesi 15:06
Kıymetli kardeşim makalenizi keyifle, içtenlikle okudum. Helal olsun. Elinize yüreğinize sağlık. Hakikaten HAK ifadesi çok zor bir kelime.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf