MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İMMUN PLAZMA KAN BAĞIŞI
Ebru Mut
YAZARLAR
3 Eylül 2020 Perşembe

İMMUN PLAZMA KAN BAĞIŞI

Adeta feleğin çemberinden geçtiğimiz şu günlerde, en büyük isteğimiz Covid-19’u azaltabilmek. Vakaların en çok görüldüğü illerden olan Konya’da bu hastalığa yakalanan yüzlerce vatandaşımız var, kimisi atlattı, kimisini ne yazık ki kaybettik. Koronavirüs tedavisinde, özellikle ağırlaşan vakalar için uygulanan İmmun Plazma kan bağışı ile tedavi yöntemi, bu aralar gündemimizin en önemli konularından. Fakat yeterince bilgiye sahip değiliz, ben sizlere sade ve öz olarak anlatmak istedim. Nedir, ne değildir, kimler nasıl bağış yapabilir, bunları öğrenelim ve sürece olumlu katkıda bulunalım.

Koronavirüs atlatmış vatandaşlarımız, istenen kriterlere uygunsa plazma kan bağışını yapabiliyor. Yani iyileşmişseniz, başka insanları da iyileştirme şansınız var.

İMMUN PLAZMA TEDAVİSİ, COVID-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması demek.

KİMLER BAĞIŞ YAPABİLİYOR?

Öncelikle bu hastalığı atlatmış olmanız gerekiyor. Genellikle kriter 18-60 yaş arası olarak belirtiliyor. Erkekler veya hamile kalmamış kadınlardan (yani doğum, düşük veya kürtaj olmamış) alınıyor, fakat eğer doğum veya düşük yapmış bir kadın bağış yapacaksa, HLA antikorları açısından taranmaları ve negatif olduklarının gösterilmesi gerekiyormuş.

Ve tabii ki bağış yapacak tüm vatandaşların Covid-19 tanısı konulduğuna dair laboratuvar test sonucu bulunması gerekiyor.

Diğer kriterlere bakalım:

Eğer bu hastalığı hastanede tedavi görerek atlatmışsanız, en az 24 saat ara ile iki nazofarenks sürüntü örneğinin test sonuçları “NEGATİF” bulunmalı ve klinik olarak (öksürük, ateş, nefes darlığı, halsizlik vb.) iyileşmesinin üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalı.

En az 24 saat ara ile yapılmış iki “NEGATİF” moleküler test sonucu olmayan plazma kan bağışçı adayları için ise (yani hastanede yatarak tedavi görmemiş ise)

Tedavi ve/veya karantina sürecini evde tamamlayan bağışçı adaylarının klinik olarak tam iyileşmesinin üzerinden en az 28 gün geçmiş ve bağış öncesinde nazofarenks sürüntü örneğinden çalışılmış Covid  test sonucu “NEGATİF” olmalı.

Buraya kadar anlaşıldıysa, bundan sonrası zaten daha kolay.

Ne kadar sıklıkla plazma kan bağışı yapılabilir?

En az 7-10 günde bir olmak üzere bir ay içerisinde en fazla 3 kez yapılabilir.

Prosedür nasıl işliyor?

Değerli okuyucularım, Kızılay’ın www.kanver.org sitesinde bağışçı olmak için bir form var, bunu doldurabilirsiniz. Başvurduğunuz vakit, bundan başka doldurulacak birkaç form daha var. Sonrasında doktor fiziki muayene ve testler yapıyor. Test sonuçları uygun olan bağışçı adaylarının aferez yöntemiyle immün plazması alınıyor.

Bağış yapmaya gelirken açlık tokluk fark ediyor mu?

Bağışçı adayının aç olmaması, tercihen kan bağışından iki saat önce tam bir öğün yemiş olması, son 24 içerisinde normal, yağsız besinler alınmış ve mümkün olduğunca fazla sıvı tüketilmiş olması gerekiyor, giderken yanınızda mutlaka nüfus cüzdanı olsun lütfen.

Konya’da nereye başvurulacak? En çok sorulan sorudur.

Konya İmmun Plazma Bağışçı ve Koordinasyon Merkezi telefonları

0.332. 3504513, 3104424, 3104512, 3104377, 3104342, 3104499, 3104369

0332 koduyla tüm numaraları deneyin.

Diyelim ki sosyal medyada acil ihtiyaç paylaşımı gördünüz, siz de kriterlere uyuyorsunuz,

Eğer belirtilen kan grubunu taşıyorsanız hemen verilen telefonla irtibata geçin, zaten sizi yönlendirecekler.

Zaman zaman sistemler sorun çıkarabiliyor, bilmiyorum bu aşıldı mı aşılmadı mı ama, eğer plazma kan bağışı yapmak isterseniz mutlaka şansınızı deneyin derim.

Dikkat ettiyseniz hep acil vurgusuyla çağrı yapılır, çünkü genellikle durumu ağır olan hastalarda kullanılıyor. Tabii ki hastaya uyumlu olup olmaması önemli, bunu da doktorlar tetkik ediyor.

Geldik en çok sorulan sorulardan birine,

Bağışçı için zararı veya yan etkisi var mı?

 Bağışçı için bir yan etki bildirilmemiş durumda. Yani şudur veya şunlara yol açar diye bir bilgi, kanıtlanmış bir durum yok. Bununla ilgili olarak plazma kan bağışlamış kişilerle konuşup içinizi rahatlatabilirsiniz. Kaldı ki gerekli testler yapılacağı için, eğer risk varsa zaten kanınızı almazlar. Bunda da içiniz rahat olsun. Bağışçı hastalığı atlattığı için enfeksiyon riski yok.

Şu an hastanelerde pek çok immun plazma kan aranan hastamız var. 1 gün hatta belki 2-3 saat bile çok değerli ve önemli. Nasıl ki normal kan bağışıyla bir insana hayat veriyorsanız, bununla da bir hastayı iyileştirebiliyorsunuz.

Lütfen ama lütfen duyarsızlığımızı bir kenara bırakıp insanların hayatına faydalı bir dokunuş yapalım. Dini olarak bir sakınca yok, nasıl kan bağışlıyorsanız, bunu da aynı şekilde düşünün.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf