MENÜ
Konya 19°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KIBRIS'TA ÇOCUKLARI KÜVETTE ŞEHİT EDİLEN  NİHAT İLHAN PAŞA
Mustafa Yolcu
YAZARLAR
28 Nisan 2021 Çarşamba

KIBRIS'TA ÇOCUKLARI KÜVETTE ŞEHİT EDİLEN NİHAT İLHAN PAŞA

1963 Yılında Kıbrıs- Lefkoşe Türk askeri hastanesinde, binbaşı rütbesi ile görev yapan cerrah Doktor Nihat İlhan’ın, Lefkoşe’de bulunan evine EOKA militanları Noel gecesi baskın yaparak, üç çocuğu ile eşini katlettiler.

 

Amaç adada bulunan tüm Türkleri katlederek, enosisi ilan edip, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamaktı.

Ailesinin katliamın’ dan haber alan Nihat binbaşı, Türk Büyükelçiliğine gitti. Büyükelçi Nihat beye olayı anlattı.

 

Tabutlara konan şehitler, Türkiye ye götürülmek üzere hava alanına götürüldü. Tabutlar uçağa götürülürken, Rum gazetecide fotoğraf çekiyor, Tabutun üzerindeki Türk bayrağının alınarak tabutun içinin fotoğrafını çekmek istiyormuş. Sinirlenen Nihat Bey gazeteciye “Siz öldürdünüz, Türkün dirisinden korkuyorsunuz, ölüsünden demi korkuyorsunuz, ne fotoğrafı çekiyorsun” demiş. Orada bulunan bir Türk subayı, elinde bulunan tüfeğin dipçiğini, gazetecinin boynuna vurunca gazeteci yere yığılmış. Yere düşen fotoğraf makinasını da ezmişler.

 

Cenazeleri uçakla, memleketi Elâzığ’ a götürüp orada defnetmişler. Şehit cenazelerinde ne morarma ne katılaşma olmamış. Yeni ölmüş gibi yaralarından kan geliyormuş. Nihat binbaşının çocuklarının EOKA militanlarınca şehit edilmesi, Türkiye tarafından mihenk taşı olmuştur. Uçaklarımız giderek saldırgan Rumları bombalamıştır.

 

Nihat paşa daha sonra Ankara’ da görev almış, Tuğ General olarak emekli olmuştur. Ben kendisini, Didim Engin sitesinde bulunan yazlığımız da komşumuz olarak tanıdım. İnsan ve çocuk sevgisi ile dolu birisi idi. Evinin önüne diktiği çamlara da çocuklarının ismini vermişti. İkinci kez evlendiği, doktor olan eşinden bir oğlan ve kız olmak üzere iki çocuğu olmuştu. Oğlu Mustafa, Gazi Üniversitesi tıp fakültesinde Profesör olmuş, kızı’ da öğretim görevlisidir. Nihat paşam yavaş yavaş konuşur, karşısındaki insana huzur verirdi.

 

2006 Yılında hastalanarak, Gülhane Tıp Fakültesine yatırılmış ve organ yetmezliği ile 92 yaşında vefat etmiştir. Cenazesi Elâzığ’a götürülerek, çocuklarının yanına defnedilmiştir. Nihat paşam çocuklarına ve eşine kavuşmuştur. Memleketini çok seven paşam, Elâzığ’ a bir daha ayrılmamak üzere kavuşmuştur.

Mustafa Yolcu

10.04.2021

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf