MENÜ
Konya 19°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
MİNİBÜSLERE SELAM, YOLCULUĞA DEVAM
Ebru Mut
YAZARLAR
23 Temmuz 2020 Perşembe

MİNİBÜSLERE SELAM, YOLCULUĞA DEVAM

Konya’da toplu ulaşım konusunda bir şeyler yazıyorsanız mevzuya 3 farklı açıdan bakmak gerekiyor.

Birincisi toplu ulaşımı kullanan vatandaş gözüyle

İkincisi şoförlerin gözüyle

Üçüncüsü gazeteci gözüyle.

Ben, oturduğum semt, sürekli kullandığım güzergahlar ve zaman açısından genellikle tramvay ve otobüsü nadir, minibüsleri fazla tercih ediyorum. Vatandaş gözüyle baktığımda, pandemi sürecinde epey sıkıntılılar. Her zaman çok dolduruyorlar denilir, aslında yadırgamamak lazım. 2 milyon 200 bin küsür nüfusu olan bir şehiriz. Koronavirüs tedbirleri sebebiyle otobüs ve tramvaylar ilk zamanlarda yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşıyordu, minibüsler de uyabildiği kadar bu kurala uymaya çalıştı. Daha sonra bu kısıtlama kaldırıldı, pek çoğumuzun hoşuna gitmese de İçişleri Bakanlığı tarafından yeni birkaç kural konuldu.

Şehir kalabalık, mevsim yaz, insanların işleri, meşguliyetleri var. Gezmeleri var.

Dolayısıyla toplu ulaşımda sosyal mesafeyi korumak hayli zorlaştı. Şimdi minibüslerde ayakta yolcu alınmaması gerekiyor, ama bu kadar insan nasıl taşınıyor, elbette zor taşınıyor. Eskiden sadece fazla yolcu için trafik cezası kesiliyordu, sanıyorum ayakta birkaç yolcuya izin vardı. Şimdi maske takmama cezası da eklendi. Tüm koltukların dolu olması halinde, ayakta yolcu olmaması gerekiyor.

Evde kaldığımız sürece şehirde minibüs sayısı ve saatleri bir süre kısıtlıydı, ben o dönemde işe gidip gelirken çok fazla beklediğimi biliyorum. Sabah da akşam da sıkıntılı dönem yaşadık. Kimi şoför aylarca çalışamadı, evine ekmek götüremedi.

Şimdi sevgili okuyucularım, şu konuda mutabık olalım. Bu insanlar da hizmet sektörünün önemli bir parçası. Sövüp sayıyorsunuz zaman zaman ama, ben o kadar katı olmak istemiyorum. Denetimlerle tedbirler arasında sıkışmış durumdalar şu anda. Yolcuyu alsa sıkıntı almasa sıkıntı. Zaten doldurmak yasak. E bir tarafta sıra sıra duraklarda bekleyen yolcular. Bazen ayak üstü sohbet ediyoruz yolculuk esnasında, biz millete bir türlü yaranamıyoruz diyorlar. Hele mimli plakalar varsa, ya da bir şekilde puanlar dolmuşsa, kucaktaki çocuğa bile ceza yazılan şoförler var. Belediye otobüsleri bazen tıklım tıklım dolu giderken, onlara neden ceza yazılmadığı yönünde bir sitem var.

Doğru mu, değil mi?

KONESOB Başkanı Sayın Muharrem Karabacak Başkanımla bazen minibüsler hakkında istişaremiz olur, bir şekilde Konya’nın toplu ulaşım yükünü sırtlamış gidiyorlar. Saygısızlığa tahammülü yoktur Başkanın, şoförlerle ilgili böyle bir durum olduğunda odada yakından ilgilenilir. Kızdığımız eleştirdiğimiz noktalar elbette olur. Mesela o frenler bazen insanı minibüste uçuracak türden, tutunmasanız maazallah en arkadan öne doğru bildiğin uçarsınız. Kimisi yolcuya karşı saygılı olamaz, ağız kavgalarına şahit olursunuz. Zaman zaman benim de yaşadığım olumsuz şeyler var. İnsanın olduğu yerde her şey vardır.

Ama aynı zamanda pırıl pırıl şoför arkadaşlar da var, saygılı, kurallara güzel uyan, bazen bayanlara karşı daha çok dikkatli olan bir sürü minibüse de denk geliyorum. Plaka aklımda tutmam, daha doğrusu çok canımı sıkmadıysa plakalara dikkat etmem, ama mesela Cumhuriyet hattında sabahları bazen denk geldiğim 8054 var, hiç yanlışını saygısızlığını görmedim bunca zamandır. Simaen yüzde 90’ını tanıyorum. Şöyle söyleyeyim, benim toplu ulaşımda kullandığım 4 çeşit hat var, haliyle gide gele çözüyorsunuz hepsini. Kavga ettiklerim de oldu, fırça yediklerim de oldu.  Yanlış duymadınız, şoförden fırça yedim :)

Bu arada özellikle belirteyim, gazeteci olmanın bir ayrıcalığı veya farkı varsa,  bunu günlük hayatta kullanmam. Elimde basın kartıyla sağa sola artistlik yapmak hiç tarzım değildir. Dolayısıyla arkadaşların hemen hiç biri basın mensubu olduğumu bilmez.

Kızabilirsiniz, sevmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz

Ama, onlar ne benim ne de sizin özel hizmetkarı değil. Köşede yolcu iner, daha 100 metre gitmeden inecek var diye ikinci bir ses gelir.

4 kişilik aile bindi, buna şahidim, 2 kişilik ücret verdiler. Şoför ses çıkartmadı.

Daha 2 gün önce yaşadım, bir beyefendi yayılmış oturmuş, biraz daha uğraşsa yanındaki diğer koltuğa da oturacak. Ben oturucam da, koltuğun neresine? Bir de mesafe koyacaksınız, nasıl olacaksa, inanır mısınız koltuğun yarısına oturabildim. Adama toparlan desem belki kavga çıkacak. 2 lira 75 kuruşla minibüsü satın almış gibi, evindeki oturma odasında oturur gibi yolculuk eden var. E bu insanlara şoförler ne yapsın? Bizde de var hatalar, olmaz mı?

Maskesiz binen yolcuya maske temin eden şoförler görüyorum, sağolsunlar. Araçları son derece temiz olan ama aynı zamanda yağır gibi olan arkadaşlar da var. Şu dönemde temizliğe biraz daha dikkat lütfen. Mümkünse dezenfektan bulundurun, veya kolonya, 5-10 tane de kenarda köşede fazladan maske.

Bütün gün sıcakta üstelik şimdi mecbur maskeyle sabahın köründen bilmem kaça kadar direksiyon başındalar. Empati yapın, kendinizi onların yerine koyun. Ben sabredemem açıkça söyleyeyim, sinirleriniz sağlam olmalı. Beni şoför yapsalar üçüncü gün ya balatalar yanar ya da benim sinirler yanar.

Konuya pek çok farklı açıdan bakarak yazmaya çalıştım. Allah özellikle şu dönemde herkese sabır versin. Onlara da, bizlere de, sizlere de. Bir taraftan salgın hastalıkla mücadele ediyoruz, bir taraftan herkes hizmet etmeye gayret ediyor. Bu şehre hizmet eden herkese teşekkür ediyorum, sağlığı ön planda tutanlara daha da çok teşekkürler. Birlik beraberlik içinde kurallara uyarak bu süreci en kısa sürede atlatmayı temenni ediyorum.

Sağlık ve güzellikle kalın….

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf