MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
PATATES SOĞAN !
Ayşe Konakcı
YAZARLAR
16 Ocak 2020 Perşembe

PATATES SOĞAN !

Yolumun üzerindeki meşhur bir market zincirinden alışveriş yapmak için dolmuştan iniyorum.

Markette girişte beni kirli beyaz tüylü, görkemli bir kedi karşılıyor.

“Merhaba oy canım sende mi alış veriş yapmaya geldin ?” diyorum. Pek de kurumlu umursamaz yanımdan geçip gidiyor salına salına.

Sebze-meyve reyonundayım, fazla bir şey almayacağım. Alacağım nerede diye bakınırken, bu tür yerlerde pek görmediğimiz küçük güzel patatesler ilişiyor gözüme. “Ay ne güzel ” diyorum sevinçle “Kuzine patatesi bunlar. Şöyle yanına küçükte soğan bulacaksın, atacaksın kuzine sobasına”…

 Çocukluğum ve rahmetli ninem geliyor aklıma özlemle. Ne o kuzine sobalı evler, ne de o patatesleri soğanları torunlara evlatlara sevgiyle yediren nineler dedeler kaldı.

Artık yoklar…

Hazine bulmuş gibi hemen poşeti alıp doldurmaya başlıyorum. “Fiyatı neymiş ki“ diyorum merakla etiketine bakıyorum.

Gördüğümden çok memnun kalıyorum. Ülkem adına, fakir fukara adına seviniyorum. Sonra 2019 Yerel seçimleri öncesi PATATES-SOĞAN alaveresi dalaveresi geliyor aklıma.

İlk duyduğum memnuniyet ve sevinç arkasından bir o kadar kızgınlığa evriliyor. Temel ihtiyaç maddelerini toplu al stokla ve seçim öncesi piyasaya verme fiyatı 5-10 kat arttır…

Halkı bu akıl almaz fiyat artışı ile maniple et.

Ve seçim günü istediğin adamlara gelsin oylar, oylar, oylar.

“Bu kadar kolay mı olurmuş bu ülkeyi maniple etmek ve vatandaş olarak bir soğana-patatese adam satmak?

“Aha alın işte ” diyorum kızgın iç sesimle:

PATATES 1.79 kuruş. SOĞAN 1.99 kuruş.

Klasik hikaye bir şey alacağım dediğim marketten şu yoktu, bu da yoktu deyip sepette 8-10 kalem ürün ile kasaya geliyorum. Kasiyer ayakta iş başında, bizim kedi kasiyerin sandalyesinde geleni gideni süzer.

Patates-soğanla-seçimle canı sıkılmış ben bu manzarayı görünce yüzüme kocaman bir gülümseme konuyor.

“Ooo patron gibi kurulmuşsun.” diyorum ve kasiyere bu soğuk kış gününde bu kediye bu fırsatı verdikleri için tebrik ediyorum.

O “Bir bilseniz akşama kadar kaç müşteriden fırça yediğimizi.” diyor bezgin ve üzgün bir yüz ifadesi ile. “Ne yani ” diyorum “Her şeyin paketli olduğu bir yerde bu kedinin ne zararı olabilir ki? Üstelik kedi temiz bir hayvandır, evde insanlarla da yaşar.”

Omuzlarını silkiyor onay babında. Tekrar kediye yardımlarından dolayı kasiyere teşekkürlerimi sunup çıkıyorum.

Aklımdan şu kış ayazında bir markete sığınmış kedi için çalışanları azarlayan günümüzün insanları ve 1500 yıl öncesinde yaşamış İslam’ın büyük peygamberi HZ. MUHAMMED SAV. geçiyor.

Ordusuyla savaşa giderken karşılarına yeni doğmuş yavruları ile çıkan kediye zarar gelmesin diye, başına bir nöbetçi diken ve koca ordunun yolunu değiştiren;

Dönüşte o kediyi alıp evine getiren, ona bir isim veren, O uyuyor uyanmasın diye elbisesini kesen muhteşem insanı düşünüyorum.

Siz 1500 yıl sonrasında merhamete muhtaç olanlara merhamet etmeyenler, Manipülasyonlara, oyunlara kanıverenler, dönüverenler. "O" güzel İNSANIN dininin mensupları…

SİZLER UTANIN EMİ !

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Halo
 17 Ocak 2020 Cuma 18:46
Hadi oradan gecen yıl millet ekemedi. Simdiki fiyattan da zarar ediyor ciftci. Böyle giderse patatesi bundan sonra hayalinde bile göremezsin.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf