MENÜ
Konya 19°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SARILAMIYORUZ
Ebru Mut
YAZARLAR
13 Temmuz 2020 Pazartesi

SARILAMIYORUZ

Dün anneciğimin doğum günüydü. Fakat salgın sebebiyle sarılıp öpemedim. Konsere çıkmış sanatçı edasıyla uzaktan öpücük atıyoruz birbirimize aylardır.

Ne olur ne olmaz diyorum, iş güç gereği dışarıdayız, araçtayız, minibüsteyiz veya kalabalık bir yerdeyiz. Evimdeki insanları korumak zorundayım.

Ben bu kadar hassas davranırken, hiçbir tedbire kulak asmayıp hastalığı yayan insanlar canımı acıtıyor. Ev ahali zarar görmesin diye evin başka köşelerinde oturuyorum, tabağım çatalım bardağım her şey ayrı. İnanır mısınız, 1 metre uzaktan sohbet ediyorum akşamları evde. Yaklaşmıyorlar, yaklaşamıyoruz. Eve misafir kabul etmiyoruz. Kendimiz de toplanıp kapı kapı dolaşmıyoruz. Ne bir düğüne, ne toplu bir yemeğe veya sıradan bir misafirliğe bile gitmiyoruz.

Mart ayından bu yana AVM’lerden hiç birine girmedim. Geçtiğimiz haftalarda bazı mağaza, kafe, park vs yerleri dolaştım.

İnsanlar mağazalarda “mesafeli sıra” diye bir şey bilmiyor. Yerlere stickerlar yapıştırılmış, 10 kişiden belki 1 kişinin umurunda. Girişte dezenfektan var, 4 mağazadan 2 tanesinde fıs fıs hava veriyor, dezenfektan bitmiş. Bizim yerli esnafımız önlem alıyor almasına ama, çoğu yerde yeterli değil. Fakat adamlar her müşterinin peşine bir eleman takarak uyaramaz ki, insanların kendiliğinden tedbirini alması gerek.

Konya merkezli olmayan 3 mağazada her şey muntazam. Girişte ateş ölçülüyor, mesafe korunuyor, dolaşma alanını genişletmişler, kasalarda önlem alınmış. Çalışanlar tedbirli.

Kafeler…

Mevsim yaz, üzeri kapalı yeri olmayan ama mevkisi müsait olan çoğu kafe masaları dışarıya çıkartmış. Masaların arasında mesafe olan da var olmayan da var. Masalar arasındaki mesafeyi koruyabiliyorlar diyelim, ama oturma düzeni aynı. Masalar küçükse 2-3 kişi yine ağız ağıza yakın mesafede sohbette. Elbette bunlar sadece benim görebildiklerim, genelleme yaparsak esnaf mümkün olduğu kadar, yeri müsait olduğu kadar kurallara uyabiliyor. Ama maske konusunda gereken hassasiyet pek yok. Maskesiz çalışmayın ve çalıştırmayın. Lütfen.

Parklar ferah, ne derseniz deyin açık havanın artıları fazla. Ama gruplar halinde oturan insanlara bakıyorsunuz, mesafe yok. Maske kiminde var kiminin cepte, kiminin çenenin altında…Yakın mesafede harıl harıl sohbete devam. Oysa bu hastalığın solunum yoluyla, damlacıklarla bulaştığını, temasla yayıldığını gayet iyi biliyoruz.

Aslında pek çok şeyi biliyoruz. Ama nedense bildiklerimizi uygulama noktasında zayıf kaldık, bu da rakamsal verilerden zaten belli oluyor.

Topluluk olan her yerde risk biraz daha yüksek. Düğünlere gelelim, bir iki örnek dışında düğün salonunda maske takmış gelin damat görmedim. Davetliler genellikle fotoğraf çekiniyoruz diye maskeyi takmıyor, veya ikramlardan ötürü yiyip içerken takamıyor, bunlara bizzat şahidim. Yazının başından beri size aktardıklarım duyum veya dolaylı anlatımlar değil, bizzat gördüklerim. Kol kola fotoğrafları zaten sizler de sosyal medyada görüyorsunuzdur. Akrabamız, yakınımız, anladım, ama işte bu virüsü kimin taşıdığını bilmiyoruz. Zaten bütün meselemiz bu.

En başından yaptığımız hatalar hala devam ediyor. Şehirden şehre giderken, kentten köye giderken çantada Covid götürebiliyoruz. Veya kucaklaşmışsak oralardan alıp eve getirebiliyoruz. Konya’da vakaların bu denli artmasının başlıca sebeplerinden biri bu.  Filyasyon ekipleri akraba temaslı vakalarla oldukça fazla karşılaşıyorlar.

Bu hastalığı taşımak illa ki öksürmek, ateşlenmek veya buna benzer belirtiler göstermek demek değil. Bunların hiçbirini yaşamayıp, taşıyıcı olan on binlerce insan var şu an.

Evet, aramızdalar. Hatta, bu ben de olabilirim, siz de olabilirsiniz, komşunuz da olabilir, bakkalınız kasabınız da olabilir. Akrabanız da olabilir. Eşiniz, hatta belki çocuğunuz da olabilir.

İşten eve giderken, marketten eve girerken, mağazadan veya her hangi bir yerden eve dönerken, arkadaş oturmasından eve gelirken,

Sadece kendinizi getirin, hastalığı değil. Bireysel olarak elimizden geleni yapacağız, bakın en başta bizim evdeki durumu yazdım. Aylardır hiçbir arkadaşımla oturup şöyle rahatça sohbet edemiyorum, sevdiğim insanlara sarılamıyorum. Çay çorba davetlerini geri çeviriyorum.

Ben bu durumdan hiç memnun değilim, biliyorum ki gerçekten pek çoğumuz endişeliyiz. Ama geri kalanlarımız da hala idrak sorunu yaşıyor. Öyle olmasaydı, ilk 5’lerde olmazdık. O kadar hafife alındı ki, o kadar rahatlık içindeler ki, ancak yoğun bakıma girince durumu kavrayacaklar. (Allah korusun)  

Onlar tedbiri hiçe saydığı için,

Ben, anneme babama kardeşime,

Sarılamıyorum.

Anlatabildim mi?

 

Sağlıkla kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf