MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ŞERLERDEN HAYIR ÇIKARABİLMEK
Fatma Özen Erinç
YAZARLAR
5 Mayıs 2021 Çarşamba

ŞERLERDEN HAYIR ÇIKARABİLMEK

Bir salgındır geldi dünyanın başına, yada rant tüccarları mı  getirdi (aşı savaşlarına bakılırsa) orası muamma...

Binbir türlü komplo teorileri var ki akıllara ziyan... 

Günlerce korku filmlerini aratmayan görüntülerin, söylentilerin hızına yetişmek, neredeyse ölümcül virüsle eş değer oldu. 

Zaman zaman insanların psikolojisi bozuldu. 

Nükleer silahlarıyla Ülkelere giren, insanları katleden lakin gözle bile görülemeyen bir virüs karşısında çaresizliğe düşen, koca koca dünya devletleri bile pandemi karşında sanki Ülkemizden daha iyi sınav vermiş gibi, günlerce aylarca haberlerde sosyal medya sayfalarında her çeşit görüşten farklı insanların "çözümsüz" yorumlarını okudukca içimiz sıkıştı.

Devlete kızanlar, alaya alanlar, üzülenler, sadece eksileri görenler herşeyden şikayet edenler... 

En ağırıma gidende bir kaç şaşar beşeri baz alıp oda yetmeyip siyaseti katıp, her fırsatta İslâmın değerleriyle uğraşan virüsler (sizleri Allah'a havale ederek) merak ediyorum acaba onca kayıp veren vatandaşı ölen diğer Ülke vatandaşları inandıkları dinin değerlerine saldırdımı?! Başta papa olmak üzere bir çok kilisede bir çok insan, salgından kurtulmak ve ölen yakınları için ayinler yaparken alaya alındımı?!

Şaşmamak lazım bunca musibet belalar neden geliyor diye başımıza. 

Şükür ki şu zor günlerimizde aklı selim vatandaşlarımız, halkı devamlı sükünete davet eden yazar çizerlerimiz, ön safta canı pahasına gecesini gündüzüne katan hekimlerimiz, güvenlik görevlilerimiz, ve daha sayamadığım vazifeli neferlerimiz paradan alâ birikim kazanan gönüllülerimiz, Devlet büyüklerimiz var.

Evet çok zor dönemden geçiyoruz.

Kimimiz sevdiklerini kaybetti. 

Kimimiz hastalıkla mücadele etti.

Kimimiz şifa buldu iyileşti.

Rabbim dünyanın insanlık sınavından geçtiği imtihanlarımıza kolaylık ihsan eylesin.

 

Dünya ahiretin tarlasıysa çiftçiye düşen tarlasına en güzel verimli tohumları etmektir. Hasad zamanı geldiğinde mahsulunu toplayıp feraha ermektir. 

Lakin hasat zamanı gelene kadar o tarladan yazlar  gelir kışlar geçer. Gün olur yağmur yağar bereket dolar. Gün olur kar tipi boran fırtına, kimi tohumlar dayanamaz bu zorluğa karışır gider toprağa kimi tohumlar azmeder sabreder. Çatlatır kabuğunu yeşerir boy verir serpilir fidan olur nasibi vardır, belli bir zamana kadar nefes almaya şu dünyada.

Toprağa karışıp gitsede o tohumlar yine dirilecek yeşerecek başka bir bahara.

Velhasıl anlatmaya çalıştığım çiftci kârlıdır her halükarda nice badireler atlatsada bilir ki hayır gördüklerimiz şer, şer gördüklerimiz hayır olabilir hakkımızda.

Sen yeterki ek tarlana, zerreyi zayi etmez Mevlâ.

 

 Mümine düşen ümidini yitirmeden her şerden bir hayır çıkarabilmek ise, pandemi dönemlerinde ikinci senesi olan şu rahmet bereket ayı Ramazan-ı Şerifi uğurlarken evet çok zor günler geçiriyoruz lakin pandemiden öncede dünya güllük gülistanlıkmıydı sanki, hemen hemen her gün  savaşlar ölümler zulümler olmuyormuydu? Açlık kıtlık sokaklarda ahlaksızlık, vahşet kol gezmiyormuydu?

En azından bir süreliğine çoğu zalim kendi derdiyle boğuşuyor.

Mazlumlar masumlar bir nebze olsun nefes alıyor.

İçinde olduğumuz şu pandemi günlerinde evlerimize çekilmek zorunda kaldık, ki Allah'tan gayrı en güvenli sığınağımız, belki sevdiklerimiz ile fazla görüşemedik  lakin  aynı yuva içinde en yakınlarımız ile  hemdem olduk. 

Zamansızlıktan şikayet edip ihmal ettiğimiz konulara ilim öğrenmeye kitap okumaya hobilerimize vesair... vakit ayırmış olduk.

Sokağa çıkma yasağına ve maske mesafe kurallarına uymayanlar olsada sokaklar boşaldı trafik yoğunluğu ve kazaları, çevre ve gürültü kirliliği azaldı. Tabiat nefes aldı.

Pandemi günlerinde İkinci senesi olan Ramazan-ı Şerimizi uğurlarken, geçmişte gayrimüslümlerin  bile oruç tutanlara saygı gösterdiği sokaklarda malesef kendi dindaşlarına dahi  saygısız kişileri görmemiş olduk.

Evet özellikle mübarek aylar geldimiydi camilerimiz daha bir coşar şenlenirdi insanlar pekişirdi. Şimdi ise evlerimiz  mescidimiz oldu. Yasaklardan dolayı şu anda gidilemeyen  kutsal beldeler daha bir özlemle hasretle anılır oldu.

 

Öylesine, şükredetmeden, kıymetini bilmeden sıradan yaşadığımız güzelliklerin varkına varmış olduk. 

Sağlığımızın  işimizin sevdiklerimizin Ülkemizin kısaca her şeyin.

 

 Sağlam inancın zorlukları aşmada ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Hiç bir şeyin Allah'tan gayrı baki, garanti olmadığını görüyoruz. Dem-de demlenmenin idrakını yaşıyoruz. İnsana insanlara  dünyaya  kainata kalp penceremizden bakıyoruz. 

Geçecek inşallah bu günler, çağlar boyunca dünyadan daha zor yaşam koşulları içinde nice salgınlar hastalıklar geçtiği gibi.

Biz bizden içimizdeki yüce güçten vaz geçmeyelim yeterki. 

 

Fatma Erinç

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 H.Sivari
 7 Mayıs 2021 Cuma 04:23
Sevgili Fatma hanım, bizim insanımıza bişeyler oldu.. rahmetli Arif Asyanın şiirindeki gibi ne olduysa azar azar oldu..bunları dile getirip insanların belkide özeleştiri yapmasına vesile olacaksınız..
 H.Sivari
 7 Mayıs 2021 Cuma 04:22
Sevgili Fatma hanım, bizim insanımıza bişeyler oldu.. rahmetli Arif Asyanın şiirindeki gibi ne olduysa azar azar oldu..bunları dile getirip insanların belkide özeleştiri yapmasına vesile olacaksınız..
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf