MENÜ
Konya 19°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ŞİFALI YAZI
Ebru Mut
YAZARLAR
25 Haziran 2020 Perşembe

ŞİFALI YAZI

Bu kez sizleri Korona gündeminden biraz uzaklaştırmak istiyorum.

Hayatımızın her alanına yerleşen sosyal medya, tehlikeleriyle, eğlencesiyle, aldatmacalarıyla, algı operasyonlarıyla her geçen gün ilginç şeylerle bizi tanıştırmaya devam ediyor.

Seneler önce, Angelina Jolie fotoğraflarıyla profil açan kadınlara yazılan “Maşallah çok güzelsin” yorumlarını hala hatırlarız ! Sene 2020 oldu, değişen pek bir şey de yok.

Hangi alanda merakınız olursa olsun, ona göre lüzumlu lüzumsuz her şeyi sayfalarda bulabilirsiniz. Benim bu aralar, sağlık ve alternatif tıp konularında açılan sayfalar ilgimi çekiyor. Zannedersiniz 81 milyonun tamamı doktor, tıpçı, eczacı, bitkibilimci olmuş.

Misal, tırnağım kırıldı ne iyi gelir yazıyorsunuz, altına yorumlar dökülüyor: ”Sarımsağı havanda döv oraya sür”

“Rezeneyi kaynat içine de at kestanesi karıştır, günde 3 kere iç”

Ciddi rahatsızlıkları olan da soruyor, pişik olan da. Saçı dökülen de soruyor, zayıflamak isteyen de.

Kanser olan da soruyor, çıban çıkan da…

Vatandaşın biri “KOAH hastasıyım nasıl iyileşirim?” diye sormuş. Altına doldurmuşlar tavsiyeleri:

“Papatya kaynat suyunu iç manda yoğurdu ye”.

“Kudret narı çok iyi geliyor”

“Çörek otunu balla döv, içine bilmem ne tohumu ekle…”

Diye uzayıp gidiyor. Hepsi de birbirinden bağımsız ve farklı.

Şu vardır, doktorlara gidilmiş, ilaçlar kullanılmış, tedavi olunmuş ama yine de fayda görememiş, çareyi bitkilerde veya şifalı yerlerde arayanlar vardır. Onları anlarım.

Ama burada çok ciddi sağlık sorunlarına çok ilginç ve belki de kullanıldığında tamamen ters etki yapacak reçeteler dolu. Biri de çıkıp “Doktora gittin mi, ilaç kullandın mı” demiyor. Direkt, sarımsak havanda dövülüyor, içine bilmem neler katılıyor, macun oluyor, çay oluyor,

Afiyet oluyor!

Belki adamın midesi hassas, bunlara tepki verecek. Belki diyeti var. Herkes, kendi uyguladığı reçeteyi başkalarına yedirip içirmeye çalışıyor.

Sizce tehlikeli değil mi? Sosyal medyada bu tür sayfalara bir şekilde kriter konulması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü iyice çoğaldılar. Maazallah bilinçsiz uygulanan şeyler adamı öldürür!

Biz eskilerden beri kocakarı ilaçları diye tabir edilen alternatif tıp ürünlerine, şifalı sulara, bitkilere ilgi duyarız. Zaten ilaçlarda da pek çok bitkiden yararlanılmaktadır, bunları biliyorum. Ama bilinçsizce içilip yenilen, “şifalı” denilen her otu denemeye kalkmak, gerçekten tehlikeli.

Ben de zaman zaman ilaç içmek yerine başka yolu varsa uygulayayım diye alternatif şeylere bakarım, ama pek yanına yaklaşmam. Mesela uzun yıllardır mide rahatsızlığım var, sevgilim gibi, hiç ayrılamadık. Bunun için bir kaç reçete denedik çok uzun zaman önce. Hiçbir fayda görmedim. (Bu konuda tavsiyelere açık değilim, teşekkürler) İlaç tedavisi de dönem dönem sürüyor zaten. Yani doktorlarla barışığım.

Bir tanıdık bitkisel bir ürün adı verdi, “

Aman çok iyi, her kullanan çok memnun, şöyle faydalı, böyle yararlı…”

 Aldım, 2 -3 gün kullandım, bu sefer bağırsaklarım SOS vermeye başladı, en sonunda kendimi yine doktorda buldum. İçerisindeki bir tanecik maddenin bana dokunduğu ortaya çıktı. O zamandan beri siyah kuru üzüm ve bal dışında, hele ki hiçbir bilmediğim ürün, bitki, karışımı mideme göndermedim. (Bu 2 şey benim hayatımda olmazsa olmazdır)

Bir de zayıflama reçeteleri var, ki onlar yıllardır eksik olmaz. Şimdi hapları, tozları bir sürü değişik çeşitleri çıktı. Ne yapsam, bir zayıflama kitabı mı yazsam acaba? İnanın multivitamin haricinde ne bir çay, ne bir ot, sap, çöp kaynatıp içmem. Sırrı şudur: Ekmeği fazla yemiyorum, her bulduğumu mideye atmıyorum, hareket çok, beyin fırtınası fazla, aldığı kadar yiyecek içecek. Bir kaç yiyecek dışında, kendimi kısıtladığım hiçbir şey yok. Baklava, börek, tatlı, et, pilav, makarna hepsi olur, az yenir ama afiyetle yenir. (Maşallah deyin lütfen, demiyorsunuz başım ağrıyor)

Maddede hafif, manada ağırımdır.

Her şey kararında makbuldür. Azı karar, çoğu zarar. Sonra facebookta başlık açmaya başlıyorlar

“Göbeğim şişiyor, şişkinlik var hazımsızlık var ne yapmalıyım?”

Az ye.

Zaten metabolik bir rahatsızlığınız varsa doktordan asla kaçmayın. Şifayı direkt bitkilerde, sarımsakta aramak yanlış. İnternette, sosyal medyada her yazanı da şifalı, iyi gelir diye uygulamaya kalkmayın.

Yanlış anlaşılmasın, bitkiler aslında yıllardır insanların desteğidir. Nane-limonu hepimiz biliriz, ıhlamuru, balı biliriz. Doğada insana faydalı yüzlerce bitki var. Bilinçli tüketirseniz, sağlık açısından çok güzel şeyler var. Ama “bilinçli” lütfen.

Sağlık çok önemli, kendinize, vücudunuza eziyet etmeyin. Hepinize sağlıklı günler dilerim sevgili okuyucularım.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf