MENÜ
Konya 16°
Anadolu Telgraf
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YA RUHUMUZU SARAN VİRÜSLER
Fatma Özen Erinç
YAZARLAR
18 Mart 2020 Çarşamba

YA RUHUMUZU SARAN VİRÜSLER

İnsanların coronavirüsten daha vahim halleri varken, insanlığımız kayıp gidiyorken kararan kalplerimizden, şu gereğinden fazla pürtelâş trajikomik hallerimiz neden?

Sokaklar her an kime bulaşacağı, kimin canını yakacağı belli olmayan psikopat vicdansız, insan maskesi ile gezinen virüsler ile dolu. Kendi doğurduğu çocuğu bile çöp bidonuna atanlar, ahlaksızca kendi evlatlarının, en yakınlarının hayatını karartanlar, kadınlar erkekler zina yarışındalar sanki, adı ise seviyeli ilişki. Hangi cinsten olduğu belli olmayan, sapkınlıkta had, hudut, sınır tanımayanlar, azgınlıkta şeytanı bile sollayanlar. Devletin milletin malını çalarak, çırparak harama dalanlar, depremlerde enkaz altında kalanları yağmalayanlar, insanların zor zamanlarından faydalanıp, fırsatçılık yapanlar, yetimin, mazlumun kul hakkına girenler, din kardeşine hasetlik ile gıybet edip kokmuş etini yiyenler, anlayıp dinleyip doğru dürüst bilmeden yahut kasten, bile isteye iftira atanlar, toplumda kargaşa fitne çıkaranlar, nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilip bin bir maskeyle yalakalık, münafıklık yapanlar, Allahın verdiği canlara kıyanlar, zulüm altında inleyen din kardeşlerinin, zalimlerin silahları ile savaşlarda ölen masum sabilerin çığlıklarına vicdanlarını tıkayan dilsiz şeytanlar, sorarım sizlere; coronavirüsten daha mı az zararsız! Daha mı az önemsiz!

Lakin bizlerin ses vermediğimiz çığlıklara, kimsesizlerin Sahibi ses veriyor. Haydi, artık silkelenin kendinize gelin diyor. Gördük ki dünyada her koyun kendi bacağından asılmıyor, o koyun gün gelip kokuşunca dünyanın başına bela oluyor. Arşa çıkan ah-lar sağanak sağanak bela olarak üstümüze yağıyor. Yaratan insanı, insandan mesul tutuyor.

Ya sorarım size; tüm canlılar yaratıcısına zikir, insanlığa hizmet ederken, yeryüzü ve gök yüzü emrine amade edilen insanlar, nereden gelip nereye gideceğimizi düşünmeden amaçsızca, boş beyhude işlerle bir dakikasını bile asla geri getiremeyeceğimiz zamanımızı, sağlığımızı ve maddiyatımızı, eninde sonunda terk edeciğimiz şu fani için harcamamız, ziyan etmemiz coronavirüsten daha mı az önemsiz!

Meğer ne çok korkarmışız ölümden, zaten ölüm her an ensemizde daha yakınken coronavirüsten. Marketlerde dünya erzaklarını stoklarken, hoş kaç gün yetecekse, doymayan, bir gün kara toprağın doyuracağı nefsimize. Hiç düşünmeyiz, sonsuz hayatın nimetlerini heder ederiz, nefsimize zulüm ederiz neden! Neden!

Kimi bana bir şey olmaz der, tembelliğini tüm sorumluluğunu kadere yükler. Kimi sanki her şey kendi iradesindeymiş gibi, evham, panik, hırs ve bencillik ile kendi kendini bitirir, yer. İşin özü, sözün kısası, tevekkül et, bırakma tedbiri elden, kul göçmez ecel saati gelmeden. Ah insan bedensel ölümden korkarken ruhlarımız bedenlerimizi çoktan terk etmiş de haberimiz yok. Hâlbuki sonsuz yaşam asıl ölümü tadınca başlıyorken.

Korkum değil ki ölmek, korkum imansız gitmek.

Korkum değil ki cehennem,

Korkum ukba da Nur Cemal-i görememem.

İnsanoğlu nasılda korkuyor gözüyle bile göremediği virüsten, bir topal sinekle, hiçbir güç bizi yıkamaz diyen dünya devlerini, kibir dağlarını deviren, nice kavimler medeniyetler bitiren, kâfirlere zalimlere azgınlıkta ileri gidenleri helak edip haddini bildiren yücelerin yücesi kudretli bir güç var. Asıl O dur ilahi takdirine saygı ile eğilip korkmamız gereken.

Rabbim cümlemize nasip eylesin kalp gözü ile bakmayı tefekkür penceresinden.

Fatma ERİNÇ

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hafize Tamer
 31 Mart 2020 Salı 11:03
AMİİNNN, MÜKEMMEL İFADEYLE SUNULAN GERÇEKLİK... TEŞEKKÜRLER
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Anadolu Telgraf